Hliníkový materiál má široké uplatnenie v mnohých odboroch ľudskej činnosti. Jeho špecifické vlastnosti umožňujú jeho použitie všade tam, kde je napr. Nutné znížiť hmotnosť konštrukcie, vyrobiť zložité tvary profilov s vysokou pevnosťou, kde je potreba dosiahnuť dlhej životnosti alebo získať výrazný estetický vzhľad.
Pretože je hliník v surovom stave náchylný na oxidáciu, je nutné jeho povrch chrániť. Častou úpravou je elektrochemické ošetrenie povrchu známe ako eloxovanie. Ďalšou možnosťou je napr. Práškové lakovanie, ktoré ponúka širokú škálu farebných odtieňov. V špeciálnych prípadoch, ako je napríklad renovácie automobilových a motocyklových veteránov, sa používa leštenie a lakovanie.
Pre leštenie hliníka je nutné poznať technologické postupy a použiť kvalitné leštiace nástroje a pasty určené špeciálne pre opracovanie hliníkového materiálu. V prípade ručného leštenie malých dielcov, napr. Pre veteránov, je na dosiahnutie perfektného povrchu a vysokého zrkadlového lesku nutná zručnosť a dlhoročná prax leštičky. Pre strojné brúsenie a leštenie hliníkových profilov je nutné použiť zariadenie s upraveným odsávaním. Pretože je hliník mäkký materiál, je postup brúsenie a leštenie náročný na výrobný čas, manipuláciu a balenie. Pre zachovanie vzhľadu vysokého lesku je doporučované povrch nalakovať. Nevýhodou akéhokoľvek laku je však náchylnosť k mechanickému poškodeniu a jeho prípadná oprava je veľmi náročná a nákladná.
Ak teda plánujeme napr. Vybavenie interiérov predajní, obchodov alebo kancelárií a architekt preferuje leštený dizajn, pre konštrukcie nábytku či regálov odporúčame využiť leštený nerez, ktorý má bezkonkurenčnú výhodu v tom, že leštený povrch sa nemusí lakovať a nevyžaduje žiadnu náročnú údržbu. V prípade náhodného mechanického poškodenia sa dá pomerne ľahko na mieste opraviť a to opakovane a bez negatívnych vizuálnych následkov.